И защо всеки трябва да я проявява
Илюстрация: Guliver / iStock
Емпатия е, когато си с приятел, а любовта на живота му умира. Да държиш ръката на сина си, когато е изплашен. Да прегърнеш съпруга си, когато е имал тежък ден. Емпатията е това, което прави така, че обществото да функционира. Но въпреки нуждата ни да даваме и получаваме емпатия, понякога не разбираме какво точно е и не знаем как да научим децата си на нея, пише scarymommy.com.
Американката д-р Брене Браун, чиито глас и обяснение за емпатията са използвани в анимацията, казва, че това е "едно от най-важните качества, които трябва да развиваме в гражданите".
Емпатия не означава да се опиташ да "поправиш" това, че някой се чувства зле, а да бъдеш с него. Браун казва: "Това, което подобрява нещата, е връзката." Емпатия означава да влезеш в обувките на другия човек и без да го съдиш, да видиш емоцията у него и тя да мине през теб. Емпатията те прави уязвим, защото, когато избираш да я проявиш, трябва да се свържеш с нещо у себе си, което разбира това чувство. Представете си, че детето ви има пристъп на гняв. За да му покажете емпатия, трябва да си припомните какво е да искате нещо на всяка цена и да не може да го имате, след това да седнете и да го почувствате с него, без да съдите. А това е трудна работа.
Освен това е много различна от симпатията, която предполага отдалеченост. "Симпатия е: "Оу, това е лошо, нали? Искаш ли сандвич?" При нея все едно слагаме покривало около нещо, обикновено ползвайки думата "поне". Например приятел ти казва, че се чувства много зле, защото любимият го е напуснал, а ти отвръщаш: "Е, поне си имаше гадже." Емпатията е да чувстваш с хората, симпатията - не. Емпатията казва: "Знам какво е и ти не си сам", докато симпатията не отреагира на това, което другият чувства", казва д-р Браун.
Има много начини, с които да научим децата си на емпатия. Когато виждат ние да я използваме, те мигновено се учат на същото. Когато сме до детето и то току-що си е порязало пръста, казваме нещо като: "Съжалявам, иска ми се да направя нещо, за да ти стане по-добре." Това върши повече работа, отколкото: "Знам, че те боли, но поне имаш лепенка на Батман."
Браун казва, че това е "умение и избор да се свързваш". Можем да четем приказки на децата, можем да си играем с тях, но най-вече можем да сме заедно с тях в болката, тъгата и страданията им. Така, те ще научат какво е емпатия и ще правят избора да я проявяват и към останалите.
Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари